bahram بهرام

بهرام نورایی

14
8

بهرام نورایی (متولد ۵ اردیبهشت ۱۳۶۷ تهران) با نام هنری بهرام و با لقب اعتبار رپ فارس؛ خواننده و و ترانه‌سرا ایرانی ساکن سوئد رپ فارسی است.در سال ۲۰۱۲ نام بهرام از طرف مجله آمریکایی هاف‌پست در لیست ۵۰ چهرهٔ تأثیرگذار در فرهنگ خاورمیانه قرار گرفت. (1)

وی از سال ۱۳۸۱ فعالیت هیپ‌هاپی خود را آغاز و به مدت ۵ سال با کیفیت خانگی ترک‌هایی تولید کرد و آنها را در سال ۸۵ به طور غیررسمی منتشر کرد که باعث شد بین هم‌سبک‌های خود مطرح شود و با انتشار آهنگ نامه‌ای به رئیس جمهور در تابستان ۸۶ بین عموم محبوب شد و اسمش بر سر زبان‌ها افتاد. وی در تابستان ۸۷ اولین آلبوم خود را با نام ۲۴ساعت از شرکت دیوار منتشر کرد.

درون‌مایه بیشتر آثار بهرام در سال‌های نخست فعالیتش همانند ترانه‌های نامه‌ای به رئیس‌جمهور و اینجا ایرانه حاوی انتقادات صریح سیاسی و اجتماعی بود اما بعدا به تولید آثار مفهومی روی آورد.

دیوار تشکلی فرهنگی-هنری است که در سال ۱۳۸۵ در تهران با هدف گسترش فرهنگ هیپ‌هاپ فارسی تشکیل شد. «رادیو دیوار» به عنوان رادیوی اینترنتی تأسیس کردند. این آغاز کار آلبوم «۲۴ساعت» از بهرام بود.

بهرام در روزهای آخر سال ۱۳۸۷ شمسی به دلیل فعالیت بدون مجوز در موسیقی زیرزمینی و انتشار ترانه‌های سیاسی‌ای مانند نامه‌ای به رئیس‌جمهور (که خطاب به محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور وقت ایران منتشر شد) و اینجا ایرانه، در بند ۲۰۹ زندان اوین بازداشت شد و پس از یک هفته به قید وثیقه آزاد شد.

بهرام در آذر سال ۱۳۹۰ و بعد  از انتشار دومین آلبوم رسمی خود که سکوت نام داشت، از ایران خارج شد و از آن زمان تاکنون در کشور سوئد ساکن است. او علت مهاجرت را تشدید فشارهای امنیتی در طی ۳ سال پس از دستگیری‌اش اعلام نمود.

سومین آلبوم رسمی بهرام با نام اشتباه خوب، نخستین آلبوم مفهومی ایرانی است که با استفاده از وقایع معکوس به عنوان روش داستان‌پردازی ساخته شده‌است. این آلبوم با همکاری بهرام نورائی و مهدیار آقاجانی و با حمایت شرکت فرهنگی بنیاد مقاومت تهیه شد. این اثر به صورت رسمی در ۴ ژوئیه ۲۰۱۵ منتشر شد و در جدول آلبوم‌های برتر جهانی رسانهٔ بیلبورد، برای دو هفته آخر ژوئیه ۲۰۱۵، رتبه‌های ۴# و ۶# را از آن خود کرد. در این پروژه، از مجموعه تصاویری هنری با طراحی ستاره ملک‌زاده استفاده شد که به منظور ارائهٔ تفسیری بصری از آلبوم و به‌طور اختصاصی و مجزا برای جلد هر آهنگ منتشر شدند.

بهرام در برخی آثار خود با هنرمندان معروف دیگر نیز در سبک رپ مانند مهدیار آقاجانی، رضا پیشرو، عرفان و احسان آتور همکاری داشته‌.

آلبومهای بهرام نورایی

بهرام نوراییآلبوم اشتباه خوب

دانلود آلبوم اشتباه خوب بهرام نورایی

بهرام نوراییگذار

دانلود آلبوم گذار از بهرام نورایی

بهرام نوراییسکوت

دانلود البوم سکوت بهرام نورایی

بهرام نورایینوار قلب

دانلود آلبوم نوار قلب از بهرام نورایی

بهرام نوراییفرصت

دانلود آلبوم فرصت بهرام نورایی

بهرام نوراییدرد دل

دانلود آلبوم درد دل از بهرام نورایی

بهرام نوراییبهرام

دانلود آلبوم بهرام از بهرام نورایی

بهرام نورایی24 ساعت

دانلود آلبوم 24 ساعت بهرام

آهنگهای بهرام نورایی

بهرام نوراییگوشت

دانلود آهنگ گوشت بهرام نورایی

بهرام نوراییبه رییس جمهور

دانلود آهنگ نامه ای به رییس جمهور از بهرام نورایی

بهرام نوراییمرگ رپ فارس

دانلود آهنگ مرگ رپ فارس از بهرام نورایی

بهرام نوراییپرواز

دانلود آهنگ پرواز از بهرام نورایی

بهرام نورایینمیتونم

دانلود آهنگ نمیتونم بهرام نورایی

بهرام نوراییما با همیم

دانلود آهنگ ما با همیم از بهرام

بهرام نوراییاحساس درون

دانلود آهنگ احساس درون بهرام

بهرام نوراییمخفیه مخفی

دانلود آهنگ مخفیه مخفی از بهرام نورایی

بهرام نوراییاحساس درون (ریمیکس)

دانلود آهنگ احساس درون (ریمیکس) از بهرام

بهرام نوراییپاشو بیا همرام

دانلود آهنگ پاشو بیا همرام از بهرام نورایی

بهرام نوراییبمیر یا بمون

دانلود آهنگ بمیر یا بمون بهرام

بهرام نوراییپایه ی کار

دانلود آهنگ پایه ی کار بهرام نورایی

بهرام نوراییپایه ی کار 2

دانلود آهنگ پایه ی کار 2 از بهرام نورایی

بهرام نوراییزخمی

دانلود آهنگ زخمی از بهرام نورایی